Majowe święto czarownic. Kilka słów o Beltane

Miłość, seks, odrodzenie, ogień i kwiaty. Z tym właśnie kojarzy mi się majowe święto czarownic – Beltane. Kiedy dokładnie obchodzimy sabat i jakie zwyczaje się z nim wiążą? Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje na temat historii i tradycji związanych z Beltane. W dzisiejszym wpisie przytoczę Wam także ciekawe zaklęcia i rytuały, które możecie wykonać w domu lub w swoim najbliższym otoczeniu. Zapraszam do lektury!


Być może ta informacja jest Wam już znana, jednak aby zrozumieć czym jest Beltane, muszę zacząć od podstaw, czyli od wyjaśnienia pojęcia Koła Czasu. Otóż wyżej wspomniane Koło Czasu składa się z ośmiu sabatów, które wyznaczają ważne punkty w rocznych cyklach natury. Koło można podzielić na dwie grupy. Na każdą z nich przypadają po cztery święta.

I tak oto mamy cztery święta słoneczne: Ostara (Wiosenna Równonoc), Litha (Letnie Przesilenie), Mabon (Jesienna Równonoc) oraz Yule (Zimowe Przesilenie). Pomiędzy nimi wypadają święta półkwartalne – tzw. święta ognia- i są nimi: Imbolc, Beltane, Lammas i Samhain. Święta półkwartalne zwane są również Wielkimi Sabatami.

Sabat Beltane obchodzimy w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Jest to jedno z radośniejszych świąt wiccanskich: pełne miłości, zabawy, erotycznego uniesienia i kolorowych kwiatów. To czas, w którym przyroda ponownie budzi się do życia. Podczas obchodów Beltane pierwotnie celebrowano nadejście wiosny oraz odprawiano rytuały mające na celu ochronę gospodarstwa i trzody oraz zapewnienie sobie obfitych plonów. W tym okresie wyjątkowo skuteczne były również zaklęcia miłosne.

Beltane - szczypta historii


Jak pokazuje historia, Święto Kwiatów korzeniami sięga czasów starożytnego Rzymu. Mowa o święcie Floria. Również Celtom nieobce były obchody majowe. 

Współczesny sabat Beltane stał się fuzją wielu różnych tradycji, kultur, wierzeń i zwyczajów, które przenikały się i mieszały na przełomie wieków. Najwięcej wpływów zaczerpnięto z przedchrześcijańskiego i celtyckiego festiwalu Beltaine, obchodzonego w Irlandii, Szkocji i na wyspie Man. Nazwa tego święta wywodzi się z celtyckiego słowa oznaczającego „jasny ogień”. 

W przeszłości rytuały skupiały się przede wszystkim na ochronie przybytku (bydła, zbiorów), pobudzaniu urodzaju i wzrostu. Dużą rolę w obchodach majowych odgrywał ogień. Z zapisków pochodzących z XVII wieku możemy się dowiedzieć, że powszechnym zwyczajem podczas sabatu Beltaine było rozpalanie dwóch dużych ognisk, pomiędzy którymi przeprowadzano bydło. Tego rodzaju praktyki miały uchronić zwierzęta przed chorobami. Również ludzie przechodzili pomiędzy płomieniami, okrążali ognisko lub skakali przez szalejące płomienie, co miało zapewnić im dobre zbiory.

Święto urodzaju i wzrostu nie mogło obyć się bez kwiatów i zieleni. Niegdyś powszechną praktyką było robienie majowych laleczek ozdabianych świeżymi kwiatami, przystrajanie krzewów majowych wstążkami, kawałkami kolorowej tkaniny i roślinami czy dekorowanie słupa majowego, wokół którego odbywały się radosne tańce. Ten ostatni zwyczaj przetrwał do dziś i stanowi jeden z kluczowych elementów sabatu Beltane. Jak jeszcze współcześni poganie obchodzą majowe Święto Kwiatów?

Współcześnie celebrowanie sabatu Beltane opiera się przede wszystkim na oddawaniu czci naturze i „rzucaniu zaklęć” mających zapewnienie dobrobytu, miłości i duchowego oczyszczenia. A to wszystko oczywiście w otoczeniu budzącej się do życia przyrody. Jak wyżej wspomniałam, dużą rolę w obchodach święta majowego odgrywał ogień. Obecnie raczej ciężko byłoby nam rozpalić ognisko w mieście, pod blokiem. Zamiast tego możemy użyć jednak świec i kominków.

Jak współcześnie obchodzi się Beltane? 


Co roku na przełomie kwietnia i maja w wielu miejscach na świecie organizowane są zbiorowe obchody Święta Kwiatów. Uroczystościom towarzyszy atmosfera zabawy i radości. Są tańce, biesiady, wspólne odprawianie rytuałów, nierzadko można też uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach i zabawach.

Ale można też świętować samemu, w domu. Podczas wiosennego sabatu warto zrobić przegląd swojej ochrony – zarówno tej magicznej, jak i materialnej. Można dokonać inspekcji okien domu, zamków drzwiach i dokonać drobnych napraw, które od miesięcy odkładaliśmy. Dobrym pomysłem jest też zawieszenie małej gałązki głogu nad każdym wejściem, co stanowić będzie dodatkową ochronę magiczną. 

Innym sposobem na uczczenie sabatu jest wykonanie oczyszczającej rytualnej kąpieli Beltane. Do jej przygotowania potrzebne będą jedynie sól morska i lawenda. Taka kąpiel z pewnością da poczucie fizycznego i duchowego oczyszczenia.

Zaklęcie miłosne


W czasie Beltane wyjątkowo skuteczne są zaklęcia miłosne.  Poniższe zaklęcie ma na celu przyciągnięcie partnera w celach miłosnych i romansowych. Do jego wykonania potrzebne będą dwie świece (najlepiej w kolorze różowym lub czerwonym), naczynie żaroodporne, wykałaczka lub igła oraz zapalniczka

Pamiętaj!Nie przystępuj do rytuału, jeżeli Twoją głowę zaprzątają inne myśli. Należy się wyciszyć, skupić i myśleć wyłącznie o rzucanym zaklęciu. 

Weź do ręki jedną ze świec i pomyśl, jakiego rodzaju kochanka pragniesz. Wyobraź sobie uczucie, którego doświadczasz, gdy nowy partner będzie trzymał Cię w ramionach. Poczuj i skup się na tym uczuciu. Następnie wypowiedz lub pomyśl słowa: „To nie jest świeca, ale mój nowy ukochany, którego trzymam w ramionach”

Teraz zapal świecę i umieść ją na świeczniku. Następnie weź drugą świecę i pomyśl o wszystkich dobrych cechach, które masz do zaoferowania partnerowi. Przywołaj w sobie uczucie miłości i namiętności i „przelej” je na świecę. Użyj wykałaczki/zapałki/igły i wydrap w wosku swoje imię oraz nazwisko. Następnie pomyśl lub wypowiedz słowa: „To nie jest świeca, ale ja we własnej osobie jako cudowna kochanka”

Zapal świecę – teraz trzymasz w dłoniach dwie świece – jedną reprezentującą partnera, a drugą reprezentującą Ciebie. Użyj ich płomieni, aby rozpuścić wosk po jednej stronie każdej z nich, a potem przyciśnij do siebie, aby uformowały jedną świecę z dwoma knotami. Użyj zapalarki aby rozpuścić dół podwójnej świecy i umieść w żaroodpornym naczyniu. Obserwuj płomienie, wyobraź sobie siebie z nowym partnerem i wysyłaj uczucia miłości i namiętności. Kiedy świeca się roztopi, oddaj jej resztki naturze – zakop w ziemi lub wrzuć do wody.

Słoneczne zaklęcie na energię


Jeżeli odczuwasz spadek formy i energii życiowej, to zaklęcie jest dla Ciebie. Do jego wykonania będziesz potrzebować soli, małego kryształu cytrynu oraz słonecznego miejsca na dworze

Uklęknij i połóż obie dłonie na ziemi. Pozwól sobie odczuć zmęczenie, ospałość lub cokolwiek innego, co Cię trapi. Następnie pozwól tym energiom przepływać swobodnie przez Twoje ciało i spłynąć poprzez dłonie na ziemię. 

Weź sól i rozsyp ją na ziemi w miejscu, w którym uwolniłaś ciało z negatywnych energii. Zwróć teraz uwagę na słońce i poczuj jego ciepło na skórze. Wyobraź sobie wpływające w Ciebie światło, poczuj ciepło i siłę wypełniające Cię od stóp do głów. 

Następnie weź kryształ i unieś go ku słońcu. Użyj wizualizacji i wyobraź sobie, jak kryształ pochłania energię słoneczną. Poczuj, jak kamień się ładuje. Gdy poczujesz, że kryształ jest „pełen”, połóż go na kupce wcześniej rozsypanej soli. Potrzyj kamieniem o powierzchnię ziemi poruszając nim dookoła i pomyśl, że jesteś gotowy/a na coś nowego, na porcję świeżej energii. 

Weź cytryn do ręki i posyp go odrobiną świeżej soli. Rozcieraj nim sól na swojej dłoni, jednocześnie pozwalając, aby jeszcze więcej światła wniknęło do mieszanki. Afirmuj na głos lub w myślach: „Tak jak słońce i ten kamień, jestem naładowany/a i po brzegi wypełniony/a energią”. Noś cytryn przy sobie lub umieść go na otwartym terenie wokół swojego domu. Efekty będą natychmiaistowe! Warto wspomnieć, że kryształ cytrynu posiada wiele energetycznych właściwości: neutralizuje i oczyszcza negatywną energię.

Pamiętajmy, że majowy sabat opiera się przede wszystkim na kontakcie z naturą. Nie musisz wykonywać skomplikowanych rytuałów, aby poczuć ducha Beltane. Wybierz się na spacer, zbierz bukiecik kwiatów z pobliskiej łąki, przytul drzewo. Po prostu bądź tu i teraz.  


Na podstawie książki: Beltane, Rytuały, przepisy u zaklęcia na święto kwiatów autorstwa Melanie Marquis

Komentarze